Blog

14.08.2015 09:22:13

Steve Jobs Hakkında Bilmediğiniz 32 İlginç Bilgi

Steve Jobs Hakkında Bilmediğiniz 32 İlginç Bilgi

Apple, Next Computer ve Pixar’ın kurucusu olan, zamanın en büyük girişimcilerinden Steve Jobs hakkında bilinmeyenleri derledik.

Muhteşem fikirleri ve girişimleri Apple’ı dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketi haline getirdi. Şu an dünyada milyonlarca insan milyarlarca Apple ürünü kullanıyor ve bu ürünlerin her bir yanı Steve Jobs imzası taşıyor. Peki bu muhteşem girişimci ve mucitin hakkında ne kadar bilgiye sahibiz.

 

1. Steve Jobs, öğrenme zorluğu hastalığı olan disleksiye sahipti.

 

2. Steve Jobs küçükken okulunda terör estiriyormuş. Sınıfa yılan saldığını ve bomba patlattığını kendisi itiraf etmiş.

 

3. Steve Jobs’ı 12 yaşında ilk kez bir bilgisayarla tanıştıran kişi bugün HP olarak bildiğimiz Hewlett Packard şirketinden mühendis olarak çalışan Larry Lang idi.

 

4. Steve Jobs temizliğine pek dikkat etmeyen biriydi. Atari’de çalıştığı zamanlarda pis kokuyor diye vardiyasını geceye almışlar.

 

5. Steve Jobs ilk takım elbisesini 1977 yılında Apple 2’yi tanıtacağı bir etkinlik için almış. Steve Jobs o zamanlar 22 yaşında idi.

 

6. Steve Jobs da Einstein gibi sevdiği bir kıyafetten birden fazla alanlardan idi. Steve Jobs’ı görmeye alışık olduğumuz hali siyah boğazlı bir kazak, Levi’s açık mavi bir kot ve New Balance spor ayakkabısı. Bazı söylentilere göre Steve Jobs’ın 100’den fazla Levi’s kotu varmış.

 

7. O zamanlar PepsiCo’nun başkanı olan John Sculley’i Apple’ın CEO’su yapmak için Steve Jobs şu sözleri kullanmış; Tüm hayatın boyunca şekerli su mu satmak, yoksa dünyayı değiştirmek mi istiyorsun?

 

8. Steve Jobs hayatı boyunca tek bir kod bile yazmamıştır.

 

9. Hala daha Apple ürünleri tanıtılırken saat 9:41 olarak ayarlanır. Bunun sebebi ise 2007 yılında Steve Jobs bir toplantıda ilk kez iPhone’u tanıttığında saat 9:41’di.

 

10. iPod ilk kez tasarlanıp Steve Jobs’a verildiğinde yanlışlıkla iPod’u elinden kaçırıp bir akvaryuma düşürmüş. iPod su içerisindeyken çok fazla baloncuk çıkarınca Steve Jobs cihazın içinde çok fazla boşluk olduğunu ve daha küçük yapılabileceğini söylemiş.

 

11. Geç kalan sekreterine sebebini sorduğunda arabası bozulduğu için geç kaldığını öğrenen Steve Jobs, o gün sekreterine son model bir Jaguar araba almış ve bir daha geç kalmamasını istemiş.

 

12. Steve Jobs da Abraham Lincoln, Walt Disney, Mark Zuckerberg, Henry Ford, Thomas Edison ve Bill Gates gibi üniversiteyi yarıda bırakmış.

 

13. Steve Jobs’ın kurucusu olduğu Apple’dan kovulmasının 2 sebebinden biri Macintosh’un çok pahalı olduğunu düşünmesi ve fiyatının düşürülmesi gerektiğimi söylemesi. Bir diğeri ise reklam bütçesinin Apple 2’den Mac’e kaydırılması gerektiğini belirtmesiymiş.

 

14. Sarkıcı Joan Baez ile ilişkisi olan Steve Jobs tam bir Bob Dylan hayranıydı. Sonra sevgilisi Joan Baez, Steve Jobs’ı Bob Dylan ile beraber olmak için terk etti.

 

15. Zen Budizm’e inan Steve Jobs, Hindistan’a giderek meditasyon yapmayı ve hayatı daha basit yaşamayı öğrenmiştir.

 

16. Steve Jobs gençlik yıllarında bazı sorunlarından dolayı LSD(Uyuşturucu) kullandığını itiraf etmiştir.

 

17. Google’ın kurucuları olan Larry Page ve Sergen Brin’e akıl hocalığı yaptığı söyleniyor.

 

 

18. Steve Jobs Peskateryan idi. Yani yalnızca balık eti yiyordu ve onun haricinde vejeteryandı

 

19. Apple’ın ilk bilgisayar ve makinelerini Stanford Üniversitesi’ne bağışlamıştır.

 

20. Steve Jobs Pankreas kanseriydi.

 

21. Nedendir bilinmez Steve Jobs arabasını her zaman engelli park alanına park ediyordu.

 

22. Atari için yapacakları bir projeden alacakları ücreti yarı yarıya bölüşecekleri üzerine Steve Jobs ve Steve Wozniak anlaştı. Fakat Steve Jobs Atari’den 5000 dolar almasına rağmen Wozniak’a 700 dolar aldığını söylemiş ve Wozniak’a 350 dolar vermiş. Bu gerçeği ise Wozniak’a yıllar sonra söylemiş.

 

23. Apple’ın simgesinin elma olmasının resmi bir açıklaması yok fakat 2 tahmin yürütülüyor. Bu tahminlerden zayıf olanı Steve Jobs’ın çok fazla meyve seven biri olması ve özellikle elmayı çok seviyor olması.

 

24. Diğer tahmin ise daha güçlü bir tahmin. Ünlü matematikçi Alan Tureng eşçinsel olması sebebi ile ya hapse mahkum edilecekti ya da hormonlarını bastırması için düzenli bir ilaç alacaktı. Bu baskıyı kaldıramayan Alan Tureng kensinin hazırladığı zehirli bir elmadan bir ısırık almış ve intihar etmişti. Apple’ın ısırılmış elma logosunun buradan geldiği tahmin ediliyor. Bu tahmini destekleyen bir diğer kanıt ise Apple’ın eskiden gök kuşağı renklerinde bir logoya sahip olması.

 

25. Piyasaya çıkarılan ilk iPod’da belli bir tuş kombinasyonu yaparsanız Brick Breaker yani tuğla kırma oyunu açılıyordu.

 

26. Steve Jobs evlatlık olarak büyüdü.

 

27. Tam adı şöyledir: Steven Paul Jobs.

 

28. Steve Jobs her ne kadar iş hayatında başarılı biri olsa da çoğu insan tarafından antipatik ve küstah biri olarak anılıyor.

 

29. Özel hayatını asla dışarı yansıtmayan Steve Jobs, 1991 yılında  Laurene Powell ile evlendi ve her zaman ilişkilerini medyadan uzak tutmayı başardı.

 

30. Kısır olduğunu iddia eden Steve Jobs bu yüzden ilk çocuğunu inkar etmiş. Fakat sonra yapılan testlerde gerçek çocuğu olduğu ortaya çıkmış.

 

31. Apple’ın her zaman Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kurulduğu bilinir fakay Apple 3 kişi tarafından kuruldu. Üçüncü kişi Ronald Wayne idi.

 

32. Üçüncü ortak olan Ronald Wayne Apple’ın ilk logosunu çizmiş ve belli bir müddet sonra 800 dolara hissesini satmıştır. Eğer satmış olmasaydı şu an hissesi 30 milyar dolar olacaktı.