Hakkımda

Genel Bilgiler

Yasin KARAKÖSE


Merhaba, bu sektörde, amatör olarak ilk kez HTML sayfalarıyla başlayıp hemen sonrasında Classic ASP ile devam edip, masaüstü uygulamalar için de Visual Basic 6.0 ile uygulama geliştirmiş biriyim. Bu kadar teknoloji ile B2B sitesi (Sanal Pos ve enterasyonlar dahil), Teknik Servis, Toplu mail vb. bir çok çözüm geliştirdim, ve yıl olarak 2008 in sonlarıydı. Ancak bu işi hızlandırmak ve bütün yeni teknolojilere hızlı uyum sağlayabilmek için BilgeAdam’ı tercih ettim. BilgeAdam yazılım eğitimi’ni bitirdiğimde en ufak bir pişmanlık duymamakla birlikte en iyi tercihi yaptığımı biliyordum. Sonrasında tüm yazmış olduğum uygulamaları zamanın en iyi teknolojileriyle (Ado.Net, Ajax, Asp.Net vb...) yeniden geliştirme imkanım oldu ve bütün bunlar bana çok şey katmıştı. Çok farklı tür ve/veya platformlarda uygulamalar geliştirebiliyordum artık.

Yıl 2009-2010 kısa dönem askerlik görevimi de tamamladım.

Sonrasında tüm yeni teknolojileri öğrenmeye ve en önemlisi kullanmaya devam ettim. Bir teknolojiyi ancak kullandıkça, yani pratikten hayata geçirildiğinde ancak kavrandığını düşündüğüm için “kullanmaya” ifadesini kullanıyorum. Bu teknolojilerden bazılarını fotoğrafın altında etiketlemiş bulunmaktayım.


Anadolu lisesinde almış olduğum İngilizce bu sektörde her zaman yanımda olmuştur. Bildiğiniz üzere bir çok teknolojinin, aracın (toolkit, components, telerik vb.) Türkçe desteğinin olmayışı, olsa bile az ve/veya yetersiz oluşu herkesin bildiği bir gerçektir. Bu nedenle İngilizce bu dünya (sektör) için vazgeçilmezdir. Sorunlarınızın çözümü bile buradan geçmektedir. Ve hatta Microsoft Sınavlarıda İngilizce’dir ki zaten Türkçe olsa eminim çok zorlanacaksınız. Daha önce girdiğim Microsoft sınavlarından sadece bir tanesine Türkçe seçeneğiyle girdim ve tek başarısız olduğum sınavda o oldu :) Şuan için MCP ünvanım var.