Blog

28.07.2015 17:55:21

Bill Gates Hakkında Bilmediğiniz 32 İlginç Bilgi

Bill Gates Hakkında Bilmediğiniz 32 İlginç Bilgi

Bill Gates hakkında neredeyse herkesin bildiği bilgiler Microsoft’un sahibi olduğu, çok zengin olduğu ve şu aralar servetini dağıttığı bilgileridir. Oysa Bill Gates elbette bunlardan çok daha fazlası. Hayat hikayesini daha derinden incelemenizi kesinlikle tavsiye ederim. İlk fark edeceğiniz şey ileri görüşlülüğü olacaktır.

Bill Gates’in pek bilinmeyen fakat oldukça da şaşırtıcı birkaç yönünü sizler için derledik.

1. Bill Gates’in daha küçük yaşlarda kod yazmaya başladığını biliyor musunuz? Çocukların daha yeni yeni küçük yaşlarda kod yazmaya başladığı bir dönemdeyiz. Oysa Bill Gates yıllar öncesinde 13 yaşında kod yazmıştı. Lakaside Hazırlık Okulu’nda okuyan Bill Gates, genel elektrik ile ilgili ilk bilgisayar programını burada yazdı.

 

 

2. Bill Gates’in kod yazma yeteneğini fark eden okul yetkilileri, kendisinden mini bir otomasyon sistemi yazmasını istedi. Bill Gates bu kodlarla oynayarak kendisini sürekli kızların daha fazla olduğu sınıflara kayıt ettirdi.

 

3. Diğer birçok girişimci gibi Bill Gates de Üniversite’yi yarıda bıraktı. Bill Gates, Microsoft’a daha fazla vakit ayırabilmek için 1975 yılında Harvard Üniversitesi’nden ayrıldı. Ayrıca Abraham Lincoln, Walt Disney, Mark Zuckerberg, Henry Ford, Thomas Edison ve Steve Jobs’ın da üniversiteyi yarıda bıraktıklarını biliyor muydunuz?

 

 

4. Bill Gates yazdığı bir yazılım ile Tic-tac-toe adlı oyunu bilgisayar ile karşılıklı oynanabilir hale getiren ilk kişi oldu.

 

 

5.Bill Gates, 1977 yılında New Mexico’da ehliyetsiz araba kullanma ve üstelik kullanırken de hem kırmızı ışıkta geçme hem de aşırı hız yapma suçlarından dolayı tutuklandı

 

 

6. Uçağa binme korkusu olan Bill Gates, şaka gibi gelecek ama 1997 yılına kadar yanında uçuş koçu ile beraber uçtu.

 

 

7. 1994 yılında Leonardo da Vinci’nin bizzat kendi yazdığı bir eseri 30 milyon dolara satın aldı.

 

 

8. 80 milyar dolarlık servetine rağmen Bill Gates, çocuklarına sadece 10 milyon dolar servet bırakmıştır. Bunun cimrilikle bir alakası olmadığını söyleyen Bill Gates, çocuklara yüksek miktarda miras bırakmak onların iyiliğine değildir, diyor.

 

 

9.Bill Gates hiç yabancı dil bilmiyor. Ve bunu hayatının en büyük kaybı olarak görüyor.

 

 

10. Amerika’daki genel kültür sınavı olarak da bilinen ve çoğu okulun dikkate aldığı bir sınav olan SAT’tan Bill Gates 1600 üzerinden 1590 puan almıştır.

 

 

11. Bill Gates şu aralar Gates Vakfı’nın işleriyle uğraşıyor olsa da bir asistanı sayesinde Microsoft işlerini de aynı anda yürütüyor.

 

 

 

12. “Microsoft’u kurmasaydın ne işle meşgul olurdun?” sorusuna Bill Gates’in yanıtı “Muhtemelen yapay zeka üzerine araştırmalar yapıyor olurdum” olmuştur.

 

 

 

13. Bill Gates yapay zekaya her ne kadar merak duyuyor olsa da, Elon Musk ve Stephen Hawking gibi o da yapay zekayı endişe verici ve dikkat edilmesi gereken bir teknoloji olarak görüyor.

 

 

14. Bill Gates gençlik yıllarında 30 yaşına geldiğinde bir milyarder olmayı kendisine hedef koymuştu. Bill Gates milyarder olduğunda 31 yaşında idi.

 

 

15. Bill Gates’in kötü bir şansızlığı da var. Bazı tahminleri hiç tutmadı ve hatta tam tersi gelişmeler yaşandı. Bu tahminlerden biri ise Spam mailler hakkında oldu. Bill Gates 2004 yılında Spam mail sorunun 2 yıl içerisinde tamamen çözüleceğini söyledi fakat günümüzde her gün milyonlarca Spam mail gönderiliyor.

 

 

16. Bill Gates’in sunduğu sağlık hizmetleri ve dağıttığı aşılar sayesinde 6 milyon hayatın kurtarıldığı iddia ediliyor.

 

 

17. Bill Gates bugüne kadar toplam 28 milyar dolar bağış yapmış.

 

 

18. Devasa büyüklüğündeki evi için Bill Gates her yıl 1 milyon dolar konut vergisi ödüyor.

 

 

19. Bill Gates’e göre 2035 yılında hiç fakir ülke kalmayacak. Fakat bu öngörü de muhtemelen Bill Gates’in hatalı öngörülerinden biri olacak, maalesef.

 

 

20. Her gün 1 milyon dolar harcasa bile Bill Gates servetini ancak 218 yılda tüketebiliyor.

 

 

21. Bill Gates bir TED konuşmasında sıtma hastalığından bahsederken seyircilerin daha iyi empati kurabilmesi için sahnede bir kavanoz dolusu sivrisineği serbest bırakmıştır.

 

 

22. Bill Gates’in kendi sağlık vakfı her yıl Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü’nden daha fazla bağış yapıyor.

 

 

23. Bill Gates’in en sevdiği kitap 1969 yılında yayınlanan Business Adventures kitabı. Kitabın yazarı ise John Brooks.

 

 

24. Bill Gates, ilk 5 yıl boyunca Microsoft yazılımlarının kodlarını satır satır bizzat kendi kontrol etmiş.

 

 

25. Steve Jobs hayatının son dakikasına kadar yatağının ucunda Bill Gates’in mektubunu tutmuş.

 

 

26. Bill Gates kendisi, eşi ve çocukları asla Apple ürünleri kullanmıyor.

 

 

27. Bill Gates, Julia Roberts, Brad Paisley ve Frank Ocean aynı doğum gününe sahiptir: 28 Ekim

 

 

28. Bill Gates’in geçmişte bazı konularda yanıldığını söylemiştik. Bunlardan biri de şu ki; Bill Gates’e göre ilerde insanların 640 KB’tan daha büyük bir hafızaya gerek duymayacağı. Şu an telefonlar bile 3 GB RAM ve 32 GB hafıza ile çalışıyor.

 

 

29. Bill Gates karısı Melinda ile 1987 yılında tanıştığında Melinda o esnada Microsoft çalışanıydı. Melinda Gates ayrıca “Bill & Melinda Gates Vakfı”nın kurucusu ve başkan yardımcısıdır.

 

 

30. Eğer Bill Gates tek başına bir ülke olsaydı, dünyanın en zengin 37. ülkesi olurdu :)

 

 

31. Steve Jobs ve Bill Gates’in araları açılmadan önce 80’li yıllarda kız arkadaşlarıyla 4’lü olarak gezmekten büyük keyif alıyorlardı.

 

 

32. Yaptığı bağışlar ve ileri görüşlülüğü ile gençlere örnek olacak bir insan. Dünyaya böyle insanlar çok az geliyor…